Speech Rochdale-bestuurder Mohamed Acharki (links op de foto ) Foto: Rufus de Vries
De bouw van wooncomplex Vreeswijkpad is begonnen. Het complex, dat in Gein (Amsterdam-Zuidoost) verrijst, telt 104 woningen, waarvan het overgrote deel sociale huur, aangevuld met bijna 400 m² aan gemeenschappelijke ruimtes.
Beheercoöperatie als groeimodel
Na de oplevering, die gepland staat voor 2027, neemt beheercoöperatie BLOK het dagelijks beheer van het complex over. Bij een beheercoöperatie nemen bewoners taken rondom beheer en onderhoud over van de verhuurder, die juridisch eigenaar blijft. In dit geval is dat Rochdale. De intentie is dat ze vérgaande verantwoordelijkheden krijgen op het gebied van dagelijks onderhoud en verhuur van de woningen. Daarbij wordt gekozen voor een groeimodel: eerst samen bouwen aan een stevige basis, zodat de coöperatie zich van daaruit verder kan ontwikkelen. Dit groeimodel biedt ook voor Rochdale de ruimte om te leren, te experimenteren en te verkennen hoeveel ruimte ze bewoners kan en wil geven om zelf invulling te geven aan dit concept. De centrale vraag: welke taken kunnen en willen bewoners op zich nemen?
Rochdale-bestuurder Mohamed Acharki: “Het is voor ons een kwestie van durven loslaten. Uiteindelijk geeft
Toekomstige bewoners
De meeste beheercoöperaties starten met een groep bewoners die elkaar goed kennen om vervolgens op zoek te gaan naar een geschikte locatie. Bij Vreeswijkpad ging het andersom. Rochdale had een locatie en via een selectieprocedure werden vijf groepen bewoners voor de beheercoöperatie uitgekozen: jongeren, ouderen, alleenstaande vaders met kinderen (‘Fathers United’) en twee kunstenaarsgroepen. Samen met architectenbureaus KAW en Open Kaart hebben zij het gebouw in co-creatie vormgegeven. (SvdT)