Nieuwbouw in het Schinkelgebied in Amsterdam. Foto: Hans van der Vliet
De 100 grootste woningcorporaties investeerden in 2025 € 4,5 miljard in nieuwbouw van sociale huurwoningen. Dat is bijna 10 procent meer dan in 2024 en bijna een verdubbeling ten opzichte van 2021. Dat blijkt uit Corporaties in beeld 2025, de jaarlijkse analyse van Finance Ideas van de jaarrekeningen van de 100 grootste woningcorporaties. Deze corporaties zijn goed voor 1,7 miljoen van de 2,2 miljoen sociale huurwoningen in Nederland. Finance Ideas is een adviesbureau voor woningcorporaties, zorginstellingen en pensioenfondsen voor non-profitinstellingen.
Lees ook: Monitor prestatieafspraken Amsterdam: groei sociale huur, minder bouwstarts
Positief is, aldus Johan Conijn, emeritus hoogleraar Woningmarkt en directeur woningcorporaties bij Finance Ideas, dat in 2025 is opnieuw meer geïnvesteerd in nieuwbouw van sociale huurwoningen. De investeringen stegen gemiddeld met 9,8 procent ten opzichte van 2024. Sinds de afschaffing van de verhuurderheffing in 2023 is sprake van een stijging van 93,1 procent.
Of de toegenomen investeringen ook leiden tot meer sociale huurwoningen in 2026 is nog maar de vraag, aldus Conijn. Ook de bouwkosten (lonen en materialen) stegen vorig jaar en de corporaties verkochten woningen om hun nieuwbouw te financieren. De toename van de investeringen in nieuwbouw ging in 2025 gepaard met een stijging van de verkoopopbrengsten in de DAEB-takken van gemiddeld 24,1 procent.
Opvallend vindt Conijn dat de investeringen in middenhuur in 2025 sterk zijn gestegen: met 42,7% ten opzichte van een jaar eerder. "Maar ze komen in dit segment ook van ver."
Lees ook: NUL20 Dashboard: Woningproductie in Amsterdam
Ook opmerkelijk: de onderhoudskosten stegen niet in 2025. Conijn: "Daar heb ik nog geen vinger achter kunnen krijgen. Of die kosten zijn ergens anders geboekt of niet gemaakt – en dat zou misschien de gestegen kasstroom verklaren." Die hogere kasstroom maakt dat corporaties in de toekomst meer kunnen lenen.